#zostańwdomu ćwicz jogę!

⌚️Co robić z czasem? Jak się odnaleźć w czasie kwarantanny? ?Jak opanować rosnący w nas niepokój na wieść o rozprzestrzeniającej się pandemii? Co z edukacją mojego dziecka? Jak będę zarabiać przez ten czas? Co zrobić żeby moja rodzina była bezpieczna? Mamy dla was garść porad. Jak nie zwariować. Naprawdę prostych, choć najbardziej proste rozwiązania są ponoć najtrudniejsze do realizacji.
Do każdej sytuacji można się zaadaptować i wyciągnąć z niej dla siebie jak najwięcej, czego też Wam życzymy.
Dobrze jest być doinformowanym, to ważne. Łatwo jest jednak popaść w paranoje i zatruć swój umysł negatywnymi myślami, przyciągając coraz więcej i więcej.

No więc, jak nie zwariować? Po pierwsze, DAWKUJ sobie informacje. Naprawdę jedna aktualizacja wiedzy na temat rozwoju pandemii na dzień jest wystarczająca.
Potrzebujesz więcej? Okej, rozumiemy to i szanujemy. Sam siebie też uszanuj, sprawdź swoją granice i jej pilnuj.

ZORGANIZUJ sobie STANOWISKO ? i CZAS ⌚️PRACY?
Tylko twoje. Może to być biurko, fragment stołu, blatu… gdziekolwiek. Byleby wyrobić skojarzenie. Ludzki mózg jest niesamowity. Kiedy mamy w domu wyraźnie wydzielone strefy- praca-sen-rozrywka, przybywanie w poszczególnej z nich wywołuje określone reakcje. Odprężenie i senność w sypialni. Aktywność, kreatywność, dobry nastrój w strefie rozrywki. Natomiast skupienie i wyciszenie w strefie pracy. To naprawdę działa.
Po pierwszym tygodniu jesteś w stanie też określić w jakiej części dnia, najlepiej Ci się pracuje. Kiedy masz najwięcej wolnego czasu  i kiedy najlepiej się skupiasz. Praca zdalna nie oznacza pracy 24h na dobę. Przekaż swoim współpracownikom, czy klientom w jakich godzinach będziesz realizować swoje obowiązki. Kiedy najlepiej do Ciebie zadzwonić, a kiedy nie wchodzi to w grę bo np. usypiasz dziecko, czy gotujesz obiad. Bądź, tak jak w normalnym trybie pracy – pracuj od 8 do 16, ale bardzo dosadnie postaw kropkę. Nie mieszaj, domu z pracą mimo, że pracujesz zdalnie. To pierwszy krok do wypalenia 

Punkt 3 – last but not least – PLANUJ✍️
Sytuacja jest wyjątkowa, siedzimy stłoczeni na małej powierzchni, często bez możliwości udania się na krótszy lub dłuższy spacer. Musimy planować nasz tydzień tak aby zbilansować naszą aktywność, a raczej jej brak. Dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witamin, ruchu, witaminki D ze słońca, a umysłowi nowych bodźców i doznań.

Mieszkasz przy lesie? – biegaj, spaceruj.
Masz własny ogródek? – spędzaj w nim czas i zażywaj kąpieli słonecznych.
Masz balkon? – przewietrz się, przypomnij sobie jak wygląda zieleń, słońce, czy księżyc i gwiazdy?
Nie masz niczego z powyższych? Wietrz mieszkanie, weranduj się.

Ruch to zdrowie, a zdrowia potrzebujemy teraz najbardziej. Jak zapewnić sobie odpowiednią dawkę aktywności? Posiadacze długich korytarzy pewnie czują satysfakcję z wyboru nieruchomości, ponieważ teraz zarówno ich dzieci jak i oni mogą w tę i nazad udawać się na przejażdżki hulajnogą 
A tak na poważnie. Na YT istnieje cała gama ćwiczeń, które możesz wykonywać aby utrzymywać swoje ciało w dobrej kondycji. Chcemy dołożyć swoją cegiełkę, aby ukierunkować ten nadmiar czasu i energii i tworzyć zdrowe nawyki bytowe.
Nie możemy niestety Was zaprosić na bezpłatne zajęcia ruchowe, jak czyniliśmy to wielokrotnie do tej pory, ale tym razem to my chcemy się wprosić do Waszych domów  Z ćwiczeniami, jogą, medytacją, dobrym słowem. Jak zapewne widzieliście w niedzielę, nagraliśmy serię filmów dotyczących jogi i medytacji, które zamierzamy w tym tygodniu systematycznie publikować. Spróbujcie… być może ta forma ruchu będzie dla was tą odpowiednia. Jeśli nie, zawsze możecie po prostu otańczyć do ulubionej muzyki 🙂

A w jaki sposób ćwiczyć umysł?
Tutaj także z pomocą przyjdzie nam YT, a także platformy VOD, oraz oficjalne strony obiektów muzealnych, galerii sztuki. W wielu z tych miejsc możesz zobaczyć za darmo koncert ulubionego zespołu, operę, sztukę teatralną, eksponaty muzealne z zakątków do których zawsze chciałeś jechać czy też wystawę malarską.
https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci
Czytaj książki. Biblioteki miejskie, za darmo udostępniają kody do Legimi – bazy e-booków i audiobooków, bezpłatnie, bez kodów dostępne są także wszystkie lektury szkolne, Empik udostępnia swoją bazę na 60 dni.

Co jeszcze możecie zaplanować?
Posiłki – co w dużym stopni ułatwi zakupi, zmusi do różnorodności i pozwoli zapobiegać marnowaniu się żywności.
Aktywność dzieci – im także możesz wyznaczyć godziny na naukę, sport, rozrywkę, sztukę

Planowanie, a następnie realizacja planu nadaje poczucie kontroli. To przydatne kiedy zewsząd otacza nas chaos. Planujcie dzień, bądźcie dla siebie dobrzy i znajdujcie codziennie przynajmniej jeden powód do wdzięczności.

Jeżeli ktokolwiek z Was potrzebuje wsparcia lub rozmowy z psychologiem odnośnie epidemii związanej z obecnością coronavirusa COVID-19, może skorzystać z tych numerów telefonów:
Terapeuta ds. uzależnień +48 732 684 448
Terapeuta +48 732 684 421
Terapeuta +48 732 684 067
Terapeuta +48 791 934 198
Psycholog +48 732 684 062
Psycholog +48 732 684 446
Psycholog +48 732 684 088

Życzymy Wam zdrowia i siły ducha!?