Wróć do życia, czyli nowy projekt

Mamy zaszczyt ogłosić nowy projekt, do którego zostaliśmy zaproszeni, jako współrealizatorzy. Projekt nosi tytuł „Wróć do życia”. Tematyka, na której się skupia jest bliska naszej działalności, gdyż porusza w dużej mierze kwestie emocjonalne – między innymi jak sobie z nimi radzić, jak budować zdrowe relacje, czym jest gniew i jak go niwelować; panować nad nim.

Poruszone zostały też emocje w kontekście sportu, a także to, jak wpływają i mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesu. Poza emocjami, zostały omówione też kwestie zdrowotne.

Dlaczego emocje są tak ważne?

Emocje towarzyszą nam we wszystkim. Każdym, nawet najmniejszym aspekcie życia. Temat ten był już wielokrotnie poruszany przez naszą Fundację. Chociażby w projekcie 'ABC Inteligencji emocjonalnej’ ( szerzej: https://pfpu.pl/filmy-dla-rodzicow-i-nauczycieli/)


W nagranych materiałach poruszono także temat zaburzeń emocjonalnych.

Czym są zaburzenia emocjonalne? Najprościej rzecz ujmując są to nieprawidłowe reakcje na różne bodźce zewnętrzne. Jaką formę mogą przybierać u dzieci? To jest trudne pytanie, ponieważ nie ma konkretnego, zamkniętego spisu zaburzeń. Jednak najczęściej wskazuje się:

  • Problemy z agresją;
  • Brak empatii;
  • Problemy z koncentracją;
  • Problemy z okazywaniem uczuć;
  • Nadmierna drażliwość i wybuchowość;
  • Przesadną nieśmiałość, wycofanie;
  • Brak umiejętności nawiązywania nowych znajomości, relacji;
  • Nadpobudliwość ruchowa, nadmierna gestykulacja;
  • Obsesyjność – dokładne sprawdzanie wykonanej czynności nawet po kilka razy

Dlaczego zależy nam, żeby ten projekt dotarł do jak największej liczby osób, w tym dzieci i młodzieży?

Ponieważ problemy z emocjami pojawiają się już u najmłodszych. W późniejszym czasie, gdy zaczynają dojrzewać i dorastać, często wykształcają się u nich zaburzenia czy nieprawidłowe, szkodliwe dla nich nawyki myślowe. Mają problem z samooceną, akceptacją, mechanizmami życia codziennego. W efekcie pojawiają się wcześniej wskazane zaburzenia, choroby, sięganie po używki. Dlatego tak ważne jest, żeby od najmłodszych lat pracować nad swoimi emocjami, relacjami, nawykami myślowymi, odbieraniem bodźców, empatią.


W projekcie wzięli udział specjalni goście, którzy są autorytetami dla wielu osób, również tych z „młodszych” pokoleń – Michał Materla (zawodnik KSW) oraz Paweł Czekała (z zespołu The Analogs). Podzielili się z nami w czasie nagrań informacjami na swój temat, swojego życia i sposobami na radzenie sobie z emocjami, stresem, gniewem.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmów warsztatowych.


Powyżej znajduje się plik do pobrania, zawierający informator dla Rodzica, ale także ogólny na temat projektu „Wróć do Życia”.


Projekt realizowany z udziałem i przy współpracy: Polska Fundacja Przeciwdziałania Uzależnieniom, Paweł Czekała i Projekt Pudło, Michał Materla, Dr. n. med. Karina Ryterska, Robert Sport Anioły Sportu, Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego


Zapisz się do naszego newslettera: https://pfpu.pl/biuletyn/

Subskrybuj nasz kanał: https://www.youtube.com/channel/UCJcEq-yjly35Foi0EcyeA0w

Zapraszamy na nasze social media: FB, Instagram