Podajemy dalej! Trudne pytania.

Trudne pytania? Nie dla nas! Poniżej zaledwie niewielki ułamek z naszego czatu – ale jakże wartościowy! Mamy nadzieję, że ta wiedza Państwu pomoże!

Co zrobić, żeby nie przenosić swojego stresu na dziecko?

Dzień dobry, przede wszystkim postarać się o zadbanie o własne emocje. Korzystając z pomocy terapeutów czy psychologów. W takiej sytuacji może być to niezbędna kwestia do przyjrzenia się skąd  w rodzicu biorą się emocje na tyle trudne i w jaki sposób je neutralizować tak, aby dziecko nie stanowiło obiektu rozładowania. Warto na początku, gdy czujemy nadchodzące emocje, zatrzymać się, jeśli to możliwe przekazać opiekę drugiemu opiekunowi, rodzicowi, oddalić się  i przeoddychać nadmiar reakcji i zastanowić się co je wywołuje. Natomiast na dłuższą metę warto skorzystać z pomocy fachowca.

Dlaczego niektórzy odczuwają stres fizycznie a inni psychicznie?

Dzień dobry, fizjologiczna reakcja na stres u każdej osoby przebiega w taki sam sposób, dochodzi do napięcia układu nerwowego, wydzielania hormonów stresu m.in. adrenaliny, noradrenaliny czy kortyzolu. Bodziec stresowy na początku obciąża układ nerwowy, ale w krótkim czasie wpływa na ciało. Adrenalina wydziela się niemal natychmiast po zaistnieniu czynnika stresowego a kortyzol ok. 10 min później. Dochodzi wówczas do wielu zmian również obejmujących gospodarkę węglowodanową i wydzielanie insuliny. Psychika i ciało fizyczne są ze sobą zintegrowane. Dlatego niezbędne jest przepracowanie reagowania na bodźce stresowe zarówna pracując z psyche np. poprzez terapie, jak i uwalniając emocje z ciała np. poprzez techniki oddechowe, ćwiczenia fizyczne w tym jogę. Łatwo zauważyć, jak po przyjemnym dla nas treningu poprawia nam się nastój co jest skutkiem m.in. wydzielania endorfin, serotoniny i obniżając poziom hormonów stresu.

Jak reagować na napady złości?

Zależy czy chodzi o Panią, czy o dziecko. Jeśli dziecko, to proszę wtedy, kiedy dziecko się uspokoi, porozmawiać co czuje i dlaczego się złości. Proszę nie reagować złością bo to pogłębia tylko złość dziecka. Rozmawiać, nie krytykować i wysłuchać dziecko.

Witam. Mam pytanie odnośnie godzin lekcyjnych w 8 klasie. Córka moja w ciągu tygodnia ma 46 godzin lekcyjnych, oprócz tego trzy razy w tygodniu ma korepetycje z przedmiotów egzaminacyjnych, w związku tym moje pytanie brzmi: czy dziecko może normalnie funkcjonować przy takiej ilości godzin lekcyjnych? Martwię się, bo oprócz tego wiadomo, że są zadania domowe oraz czytanie lektur. Dziecko nie będzie miało w ogóle wolnego czasu dla siebie. Jak mogę jej pomóc? Dziękuję.

Proszę Pani, ważne, żeby zadbać o spokój i komfort dziecka. Egzaminy i nauka są bardzo ważne, ale zdrowie psychiczne najważniejsze, bo cóż bez tego zdrowia da ta nauka. Proszę więc w miarę możliwości zapewnić dziecku relaks, spacery, rozmowy z córką o jej uczuciach i emocjach związanych ze szkołą oraz innymi ważnymi dla niej rzeczami , w miarę możliwości.

Na pytania odpowiadały:

Prezes Fundacji – Agnieszka Zalewska

Psycholog i psychoterapeuta Małgorzata Gola-Chmielwska

Psycholog, psychotraumatolog, coach Dorota Kowalewska

Dr n.med. Karina Ryterska

Współrealizacja: Szczecin Floating Garden Instytut Inteligencji Emocjonalnej Sanprobi Fundacja Ludzkie Sprawy