Wykład: Czy możemy mieć władzę nad stresem?

W ramach Kampania „Przejdź na Jasną Stronę Mocy” już 06.09.2019 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbędzie się cykl wykładów na temat radzenia sobie ze stresem, umiejętności rozpoznania niebezpiecznych dla naszego zdrowia objawów, diagnostyki zdrowia online.

Pierwsza prelekcję poprowadzi dr hab Aleksandra Żukrowska prof CB, Rektor Collegium Balticum

Tytuł wykładu: „Stres rujnuje, #stres czasem buduje”.

?Pojęcie stresu współcześnie jest dobrze oswojone. Zjawisko stresu w wieku XX było dogłębnie badane i od strony fizjologicznej i od strony psychologicznej, a w miarę postępów w dziedzinie neurobiologii czy neuropsychologii i w XXI wieku poświęca mu się wiele uwagi.

?Ciekawić nas może zawsze, jaki obszar wiedzy o stresie winien być dostępny dla nie-specjalistów, ludzi uczestniczących we własnym życiu, zmagających się z wydarzeniami standardowymi i wykraczającymi poza standard. Kiedy powinniśmy umieć rozpoznać, że żyjemy w stresie, że sytuacja stresowa nas przerosła i z nią sobie w żaden sposób nie radzimy? A jeśli już rozpoznamy, że pewne sytuacje są dla nas zagrożeniem, to czy potrafimy je dobrze rozpoznać i na własną rękę im przeciwdziałać?

?Samym słowem „stres” posługujemy się dość często, ale już znacznie rzadziej potrafimy rozpoznać, że nasze życie bywa wysłane stresem, a my nic z tym nie robimy. Nie rozpoznajemy często sytuacji stresowych, godzimy się z nimi jak z „dopustem bożym”, pozostawiamy je odłogiem, nie zdając sobie sprawy, że stres pozostawia prawdziwe rany, zmieniając funkcjonowanie naszego organizmu i naszej psychiki.

?Kluczowe staje się rozpoznanie sytuacji stresowej i sposoby jej zmiany czy eliminacji, a to jest oczywiście możliwe.

?Dyskusja o stresie winna prowadzić do tego, żeby wiedzieć, jak nie zlekceważyć stresu i traktować go poważnie. Nie godzić się z nim i uruchomić własne możliwości psychiczne w prywatnej autoterapii czy nawet walce wymierzonej przeciwko stresowi.

?Mamy dzisiaj wiele fachowych terapeutycznych sposobów skutecznie pomagających w walce ze stresem. Nie są one jednak uniwersalne, nie wszyscy z nas szukają pomocy terapeutów. Ważne jest, by zdać sobie sprawę, że każdy z nas, indywidualnie może na własny użytek skonstruować oręż do walki ze stresem i jego skutkami.

A zacząć warto od dyskusji i zidentyfikowania własnej sytuacji – czy żyję w stresie?

?
Drugą część poprowadzą prezes z Fundacji E medycyna Arleta Górecka-Przybycień, Adrian Naumowicz oraz dr nauk medycznych PUM Krzysztof Przybycień, klinika kardiologii

Temat prelekcji: „Wpływ stresu na serce”

?Czy przewlekły stres może być niezależnym czynnikiem rozwoju chorób serca? Współcześni ludzie są narażeni na coraz więcej czynników stresowych: na stres w pracy, w domu.
Doznajemy różnych niepowodzeń, cierpimy na stany depresyjne, permanentnie złe samopoczucie, czujemy się niespełnieni, w pracy, zawaleni wciąż rosnącymi obowiązkami. Odczuwamy stres finansowy związany ze zobowiązaniami kredytowymi. martwimy się o niepełnosprawne dziecko czy niedołężnego rodzica. Przyzwyczajamy się do lęku a on pustoszeje nasze organizmy.

?Nie należy tego lekceważyć, nawet jeśli nie uda nam się wyeliminować stresu zupełnie, to istnieją sposoby, które przynoszą wyraźną ulgę, a na tym skorzysta cały organizm, również serce.

Po prelekcjach pan Adrian Naumowicz przeprowadzi prezentację dwóch urządzeń #telemedycznych do przesyłu badania EKG na odległość #EhoMiniEventHolter, #Eho12 oraz platformy telemedycznej.

W tzw międzyczasie zobaczycie jak łatwo jest „podłączyć się” i zbadać online swoje serducho. Bezpłatnie wykonacie badanie ekg i otrzymacie wynik.

P.S Tylko nie myślcie, że to nie dla Was, że jesteście za młodzi. Sprawdźcie statystyki zawałów serca, depresji i ….. średnią wieku pacjentów. Nie jest dobrze ale może być lepiej!
Przyjdźcie i dowiedźcie się jak to zrobić;)

Serdecznie zapraszamy!