Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z treściami w ramach Kampanii Nastolatek w Stresie!
Kampania edukacyjna „Nastolatek w stresie” ruszyła 15 września 2021 r., a jej celem jest walka ze stresem, nauka rozładowywania napięcia, wyrabianie zdrowych nawyków, a także propagowanie aktywnego stylu życia u młodych ludzi.
Już wstępem do kampanii był projekt prowadzony przez Polską Fundację Przeciwdziałania Uzależnieniom „Wróć do szkoły bez stresu!”, podczas której dzieci i młodzież (a nawet chętni rodzice) poznawali tajemnice związane ze zjawiskiem stresu, a także oswajali go i uczyli się, jak przekształcać w coś pozytywnego! (patrz więcej: https://pfpu.pl/wroc-do-szkoly-bez-stresu/). Kolejnym etapem były warsztaty w ramach projektu „W stronę słońca!” – poza tymi odbywającymi się stacjonarnie, zostało nagrane dziesięć filmów na temat emocji, stresu, funkcjonowania mózgu i organizmu (patrz więcej: https://pfpu.pl/w-strone-slonca/). W międzyczasie powstawał film Stress Education – Porozmawiajmy o stresie! (patrz niżej).
Poza nagraniami warsztatowymi został stworzony poradnik – opisany poniżej i dostępny do pobrania!
Dlaczego bohaterem kampanii został nastolatek? Młodzież stanowi grupę, która – według badań – jest w wyższym stopniu narażona na negatywne skutki stresu i silniej na niego reaguje niż dorośli. Pandemia Covid-19 tylko sytuację pogorszyła. Przeprowadzona w trakcie pandemii ankieta COH-FIT, w której wzięło udział 4141 nastolatków z 46 krajów potwierdziła, że nastolatki czują się jeszcze bardziej osamotnione, znudzone i sfrustrowane niż przed masowymi lockdownami. Ich zdrowie psychiczne i odporność na stres uległy zdecydowanemu pogorszeniu.
Jak młodzież radziła sobie ze stresem w trakcie pandemii? Na pierwsze miejsce sondażu wysunął się internet i związane z nim social media. Tyle tylko, że mogą one pogłębić zaburzenia psychiczne młodych. Stąd pomysł na kampanię, która wprowadziłaby zdrowsze metody: odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, techniki relaksacyjne, wciągające hobby i psychobiotyki, czyli probiotyki, które przywracają równowagę – nie tylko mikrobiologiczną w jelicie, ale także w głowie. Reagowanie na stres jest bowiem mocno powiązane z funkcjonowaniem bakterii jelitowych.
Kampania sygnowana jest przez Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, której prezesem jest mgr Joanna Chatizow, autorka książki „Depresja i samobójstwa dzieci i młodzieży”. Do grona ekspertów kampanii dołączyli m.in.: psychiatra dziecięcy lek. med. Agata Misera, psycholog mgr Dominika Maron oraz dietetyczki prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska, dr inż. Joanna Neuhoff-Murawska oraz dr n. med. Karina Ryterska.
W ramach kampanii powstała strona internetowa: nastolatekwestresie.pl, broszura „Nastolatek w stresie. Poradnik dla rodziców i opiekunów” oraz seria podcastów: https://nastolatekwstresie.pl/podcastownia/. Rok 2022 rozpoczął się od nagrania krótkiego filmu „Stress education – Porozmawiajmy o stresie!”, w którym osoby pracujące na co dzień z młodzieżą zachęcają do zapoznania się z kampanią i wzięcia stresu w młodą garść.
CZAT ZE SPECJALISTĄ
W ramach kampanii Nastolatek w Stresie odbył się czat ze specjalistą – psychologiem Dominiką Maron. Zapraszamy do zapoznania się z zapisami z czatu, gdyż padło wiele trudnych pytań, a jeszcze więcej trudnych, ale jakże przydatnych odpowiedzi! Link poniżej:
Czujesz się zagubiony? Przebodźcowany? Nie radzisz sobie ze stresem? A może problem dotyczy kogoś z Twojej rodziny? Nie zwlekaj – napisz do Nas! Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiejemy wątpliwości i pomożemy uporać się z problemami!
E-mail: fundacja@pfpu.pl
Zapraszamy do regularnego odwiedzania strony, gdzie będziemy aktualizować informacje na temat kampanii!
Kampania stworzona przy współpracy z firmą Sanprobi Sp. z o.o.